یراق آلات درب و پنجره دو جداره upvc

 

با توجه به نوع یراق آلاتی که در درب و پنجره های یو پی وی سی بکار می رود ، انواع مختلف بازشو قابل ساخت میباشد که انواع متداول تر آنها را در اینجا می آوریم :

۱-  تک حالت (Turn)
۲- کلنگی یا یراق سرویسی پنجره (Tilt)

کور شدن نقطه دید از روبرو از مزایای این سیستم است . انواع اسپانیولت دار این یراق پیشنهاد می شود . ( توضیح اسپانیولت در پائین (
۳- دو حالته(Tilt & Turn)

ویژگی این سیستم باز شدن پنجره بر روی دو محور به صورت عمودی و افقی است. این سیستم به گونه ای طراحی شده که مانع بسیار مقاومی در برابر نفوذ آب باران، گرد و غبار، آلودگی هوا و کاهش آلودگی صوتی تا ۴۰ دسی بل با شیشه دوجداره استاندارد و۷۰ دسی بل با شیشه ۳ جداره می باشد. عدم لرزش و ایجاد صدا به هنگام شدت باد و باران و طوفان ، بالا ترین میزان صرفه جویی در هزینه های سرمایشی و گرمایشی و استفاده از حالت دوم بازشو برای عدم درگیری با پرده ها و در عین حال گردش هوا و ثابت ماندن در حالت باز در حالت دوم حتی در هنگام وزش باد و طوفان از مزایای این سیستم است . یراق آلات آلمانی برای عملکرد بهتر این سیستم بیشتر پیشنهاد می شود .
۴- کشویی (Sliding)

پنجره كشويي مزيت بزرگي دارد كه در هنگام بازشدن پنجره فضاي داخل را اشغال نمي كند و جلوي پرده نصب شده را نمي گيرد. به همين دليل در قسمت هایی از ساختمان كه اين مسئله اهميت زيادي دارد از پنجره كشويي استفاده می شود.

پنجره كشويي یو پی وی سی نسبت به سایر متریالهای ساخت پنجره از قبیل آلومینیومی و آهنی عایق ترین حالت پنجره های کشویی می باشد . اما با این اوصاف بدليل وجود فاصله ای که برای قراردادن ریلها و رفت و آمد لنگه بر روی فریم در میان لنگه بازشو و فریم وجود دارد (گرچه با مویی ها و لاستیکهای خاص پر می شود) بهره وري كمتر در زمينه جلوگيري از اتلاف انرژي ، گرد و خاک و سرو صدا نسبت به انواع ديگر بازشوها دارد ، با توجه به اهمیت جلو گیری از اتلاف انرژی و به دلیل استفاده از حداکثر مزایای درب و پنجره های یو پی وی سی یراق آلات و پروفیل های کشویی این روزها كاربرد خود را كم كم از دست مي دهد . مشاوران طراحي پنجره به همين دليل سعي مي كنند حتي المقدور از ديگر انواع بازشوها براي قسمت هاي مختلف ساختمان استفاده كنند. اما هنوز هم در بخش هایی از ساختمان که پنجره با سایر اجزای داخلی ساختمان و یا وسایل  درگیری پیدا می کند و در عین حال خریدار نمی خواهد هزینه یراق فولکس واگنی را که جایگزین یراق کشویی است بپردازد پنجره كشويي نصب می شود . در عین حال باید در نظر داشت که پروفیل های کشویی از پروفیل های معمولی ضخیم تر و سنگین تر می باشند و حداقل ۵۰ % از پروفیل های معمولی گرانتر اند .

پنجره های کشویی در معماری های جدید ارو پایی مردود می باشد و کاربرد ندارد . از این رو در انواع پروفیل آلمانی معمولا پروفیل کشویی تولید نشده و وجود ندارد . البته در پنجره های آلومینیومی به دلیل اینکه سازنده به دنبال حداکثر عایق بودن پنجره ها نیست یراق آلات و پروفیل های کشویی در پنجره های آلومینیومی از پر کاربرد ترین یراق آلات و پروفیلها می باشند . که متاسفانه این پنجره ها بعد از چند سال توسط خریداران جدید ساختمان تعویض می شوند و نیروی کار و سرمایه ملی که صرف ساخت این پنجره ها شده اینگونه از بین می رود تا سرمایه های انرژی برای آیندگان باقی بماند . قوانین شهرداری در این موارد می توانند اتمام حجتی برای عدم ساخت پنجره های غیر اصولی باشند.
پنجره دولنگه كشويي UPVC از نظر كارايي و بهره وري همانند پنجره كشويي ساده است با اين تفاوت كه هر دو لنگه بصورت ريلي باز مي شود. باز شدن لنگه بصورت تك به تك و همزمان امكان پذير است.پروفيل ساخت اين نوع از پنجره كشويي با پنجره هاي كشويي يك لنگه بازشو UPVC متفاوت است. اين پروفيل كمي عريض تر است . اين پنجره نيز با وجود بهره وري پايين تر در حفظ انرژي نسبت به ديگر مدل هاي بازشو حتی به نسبت کشویی ساده ، كاربردهاي خاص خود در بخش هايي از ساختمان را دارا می باشد.
۵- فولكس واگنی (Tilt & Sliding)

این پنجره جایگزینی است برای پنجره کشویی . یراق آلات آن قیمت بالایی دارد اما پروفیل آن از نوع معمولی است و حداقل ۵۰ % از پروفیل  کشویی ارزانتر است از این رو تفاوت قیمت آن را با پنجره های کشویی کم می کند . این نوع بازشو به همراه بازشو دوحالته از عایق ترین حالات بازشو است . این نوع یراق سایر مزایای یراق دوحالته به همراه مزایای پنجره کشویی را با هم دارد .
۶- تاشو

به صورت آکاردئون جمع شده و در یک کنار قرار می گیرد . در پنجره ها و دربهای با عرض بیش از سه متر یا در پارتیشین هایی که یک فضا را به طور موقت از فضای دیگر جدا کرده و لزوما باید در بعضی مواقع به طور کلی جمع شوند کاربرد دارد . پروفیل و یراق آن متفاوت و از انواع دیگر پنجره ها گران تر است .

۷- دولنگه بازشوی مولیون متحرک یا T بازشو یا فرانسوی (French)

دو لنگه آن بدون اینکه ستون یا پروفیلی وسط بماند باز می شود .

قیمت مصرف کننده بعلاوه اجرت نصب انواع بازشوها و يراق آلات پنجره UPVCو بازۀ قیمتی آنها

۱-  تک حالته(Turn) : يكطرف بازشو از کنار ( از ۱۵۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ تومان )

در  یراق تک حالته ، ساده یا رگلاژ پذیر بودن لولاها در قیمت یراق موثر است .

۲- کلنگی یا یراق سرویسی پنجره (Tilt): يكطرف بازشو از بالا ( از ۱۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ تومان )

۳- دو حالته(Tilt & Turn) : دو طرف بازشو ( از بالا و از کنار) ( از ۳۵۰۰۰ تا ۵۵۰۰۰ تومان )

۴- کشویی (Sliding) : میزان عایق بودن آن از همۀ انواع بازشو ها کمتر است . ( از ۲۵۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰ تومان )

پروفیلی که برای این نوع یراق استفاده می شود از پروفیل معمولی حدوداً ۵۰ درصد گران تر است

۵-  فولكس واگنی : مثل درب ماشینهای فولکس واگن باز می شود . جایگزینی است برای پنجره های کشویی

در سه نوع معمولی ، نیمه اتو ماتیک و اتو ماتیک موجود می باشد . ( از ۰۰۰ ۳۰۰ تا  ۰۰۰ ۷۰۰ تومان )

۶- تاشو : مثل آکاردئون باز شده و به یک کنار می رود . ( از ۰۰۰ ۳۰۰ تا  ۰۰۰ ۷۰۰ تومان )

پروفیلی که برای این نوع یراق استفاده می شود از پروفیل معمولی حدوداً ۵۰ درصد گران تر است .

۷- دولنگه بازشوی مولیون متحرک ( (French: دو لنگه در یا پنجره به همراه ستون وسط باز می شوند . در هنگام باز بودن دولنگه هیچ پروفیل یا ستونی وسط نیست .

( ۰۰۰ ۳۰ الی ۰۰۰ ۵۵  تومان )

ثابت (FIX)  : باز نمی شود .

قیمت مصرف کننده بعلاوه اجرت نصب انواع بازشوها و يراق آلات درب UPVC اسپانیولت دار و بازۀ قیمتی آنها :

اسپانیولت قسمتی از یراق است که به صورت سرتاسری در کنار لنگه بازشو درب یا پنجره قرار می گیرد و هنگام بسته شدن درب یا پنجره زبانه های آن با فریم درگیر شده و لنگه را به سمت داخل می کشد و لنگه درب را کیپ کرده و مانع نفوذ هوا می شود . اسپانیولت های آلمانی امنیت و قیمت بسیار بالاتری نسبت به اسپانیولت های ترک دارند .

۱-  سرویسی : ۰۰۰  ۳۵ الی ۰۰۰ ۱۵۰ تومان

۲- بالکنی : ۰۰۰  ۵۰ الی ۰۰۰ ۲۰۰ تومان

۳- دو لنگه بازشو ( مولیون متحرک) : لنگه دیگر درب را در هنگام اضطرار باز می کند ۰۰۰ ۱۵ ( کشوکلنگی و لولا ساده ) الی ۰۰۰ ۵۰  تومان( کشوکلنگی اهرمی و لولا سنگین )

قیمت مصرف کننده بعلاوه اجرت نصب انواع بازشوها و يراق آلات درب UPVCبدون اسپانیولت و بازۀ قیمتی آنها :

یراق فاقد اسپانیولت فقط شامل قفل و دستگیره و لولا است . لولا های درب در دو نوع ساده یا لولای سنگین ( رگلاژ پذیر ) موجودند که در قیمت یراق موثر است .

۱-  سرویسی : ۰۰۰ ۱۵ الی ۰۰۰ ۵۵ تومان

۲-  بالکنی :  ۰۰۰ ۱۵ الی ۰۰۰ ۹۰ تومان

ممکن است در انواع متفرقه یراق آلات و یا در تیراژ های بسیار پایین یا بسیار بالا قیمتها از این بازه کمتر یا بیشتر باشند .

قیمتهای پایین تر معمولا برای یراق آلات ترک و چینی و قیمتهای بالا تر برای یراق آلات آلمانی است .

انواع شناخته شده و متداول تر یراق آلات ترک آلمان و چین

ترک : کاله ( KALEH )- ورنه( VORNEH ) – وی اچ اس ( VHS ) – جی یو (GU )

آلمان : روتو  ( ROTO ) – زیگینیا ( ZIGINIYA ) – شورینگ ( SHORING ) – جی یو (GU )

چین : جی یو ( GU. )

انواع شناخته شده و متداول تر پرو فیلهای ایران ، آلمان ، ترک و چین

ایران : آریا ، بوتیا ، ویستابست ، همارشتن ، هافمن

ترک : وینتک ( WINTECH ) – وینسا ( WINSA )

آلمان : وکا  ( VEKA ) ، فونکه ( FONKEH )، سالاماندر ( SALAMANDER ) ، رها ( REHA )

چین : وکا ( VEKA )